معرفی کامل کارت های گرافیک GeForce GTX 1050 و GTX 1050 Ti گیگابایت

تاریخ: 1395/09/07
در این مطلب به معرفی و مقایسه ی کارت های گرافیک GeForce GTX 1050 Ti و GTX 1050 بر پایه ی معماری Pascal GP107 عرضه شده توسط GIGABYTE می پردازیم. سری GIGABYTE GTX 1050 Ti با 4GB حافظه ی GDDR5 128-bit متشکل از چهار نسخه ی G1 GAMING، به عنوان پرچمدار این سری، و به دنبال آن نسخه ی WINDFORCE OC، نسخه ی OC با دو فن و نسخه ی D5 با یک فن است.

سری GTX 1050 نیز در چهار نسخه ی مشابه و با 2GB حافظه ی GDDR5 عرضه میشود. تنوع وسیع این دو سری، حداکثر قدرت را برای خریداران با نیازها و بودجه های متفاوت فراهم می کند.

GTX 1050 Ti G1 Gaming و GTX 1050 G1 GAMING

نسخه ی G1 GAMING با اورکلاک سنگین پیش فرض، سیستم خنک کنندهی WINDFORCE و نورپردازی RGB آن را به انتخابی مطلوب برای گیمرهایی تبدیل میکند که به دنبال خنک کنندگی برتر و عملکرد تقویت شده و در عین حال زیبایی ظاهر هستند. تراشه های GPU درجه یک به کار رفته در کارتهای G1 GAMING با استفاده از تکنولوژی GIGABYTE GPU Gauntlet Sorting توانایی اورکلاک را بدون به خطر انداختن پایداری سیستم به حداکثر میرسانند. قطعات فوقِ پایدار به کار رفته در این کارتها با طراحی ۱+۴ فازی مدار تغذیه به ماسفت امکان فعالیت در دمای پایینتر را میدهد که حاصل آن خروجی ولتاژ پایدارتر برای اورکلاکینگ سنگین است.
سیستم خنک کنندهی WINDFORCE 2X از دو فن ۹۰ میلیمتری با چرخشِ متناوب و طراحی تیغ های منحصربه فرد و دو لوله ی گرمایی آلیاژ مس در تماس مستقیم با GPU، کارت را در اورکلاک سنگین نیز خنک و ساکت نگه میدارد. فن های semi-passive برای به حداقل رساندن صدا در حین اجرای بازی های سبک خاموش میمانند و یک نمایشگرLED وضعیت لحظه ای فعالیت فن را به کاربر نشان میدهد.
کارت G1 GAMING با افکت های RGB و نورپردازی قابل تنظیم، به کاربر امکان شخصی سازی با استفاده از نرم افزار XTREME Engine را میدهد و صفحه ی فلزی خیره کننده ی پشت کارت، به استحکام و مقاومت آن در برابر عوامل خارجی می افزاید. در بخش خروجی، سه پورت HDMI همچنین یک پورت DVI-D و یک DisplayPort، برای ارائه ی ارتباط بهتر برای سیستمهایی که از چند نمایشگر استفاده می کنند تعبیه شده است.

GTX 1050 Ti WINDFORCE OC و GTX 1050 WINDFORCE OC


نسخه ی شیک پوشِ WINDFORCE OC به لطف سیستم خنک کنندهی WINDFORCE 2X توانایی ارائه ی خنک کنندگی مناسب و بی سر و صدا را دارد. این کارت ها به دو فن ۹۰ میلیمتری semi-passive، یک لوله ی گرمایی آلیاژ مس خالص با تماس مستقیم با GPU و طراحی منحصر به فرد تیغ های فن مجهز شده اند و سیستم گردش متناوب فن ها، جریان هوایی بهینه را به ارمغان می آورد و آشفتگیِ جریان را به حداقل میرساند.
این کارتها به قطعاتی با دوامِ بسیار بالا مجهز هستند و طراحی 4+1 فازی مدارتغذیه به ماسفت امکان فعالیت در دمای پایین تر را میدهد که حاصل آن خروجی ولتاژ پایدارتر برای اورکلاکینگ سنگین است. گیمرها از طریق نرم افزار جانبی XTREME Engine میتوانند تجربه ی گیمینگ خود را با اورکلاک کارت بدون بدون دردسر تنظیمات دستی تقویت کننده و با ۳ پورت HDMI انعطاف بیشتری برای سیستمهای با چند نمایشگر در اختیار دارند.

GTX 1050 Ti OC و GTX 1050 OC


نسخه ی OC با افزایش قدرتی چشمگیر نیازی به کانکتور پاور کمکی ندارد و به این شکل عملکردی تقویت یافته را با حداقل مصرف پاور به نمایش میگذارد. سیستم خنک کننده ی WINDFORCE 2X با دو فن ۸۰ میلیمتری با طراحی تیغ های، توان دفع حرارت مورد نیاز را برای قدرت بیشتر در دمای کمتر فراهم می کند و کولینگ semi-passive با خاموش کردن فن ها در هنگام عدم فعالیت یا لود پایین، به گیمرها اجازه میدهد که در سکوت مطلق از بازی های سبک لذت ببرند.


GTX 1050 Ti D5 و GTX 1050 D5


مدل کم مصرف و اورکلاک شده D5 در عین ارائه ی عملکردی چشمگیر بر اساس طراحی رفرنس، نیازی به کانکتور پاور کمکی ندارد. با استفاده از یک فن ۹۰ میلیمتری ویژه، کاور بهینه سازی شده برای جریان هوا و پایه ی آلومینیومی، این کارتها قادر به دفع حرارت GPU با سرعت فن پایینتر و سر و صدای کمتر هستند. همچنین در هنگام عدم فعالیت یا پردازشهای سبک، فن خاموش می ماند تا از صدای اضافه جلوگیری کند.